Nesnesitelná snadnost politického bytí čili Čunek, dnes dopoledne

12. 01. 2009 11:28:42
Oho –oho... tak nám Jiřík uzrál? A co tak najednou? Ještě včera mu z obrazovky tak sebevědomě trčely bicepsy i žvýkací svaly, že to bylo málem k neunesení. A dnes to vzdává? Nemohu uvěřit.

Ještě to není jisté, ale co bylo včera, snad už neplatí. Tedy – premiér včera přece vyhlásil, že má jiné starosti než značně zpožděnou rekonstrukci vlády, a tak to vypadalo, že to má Jiří Čunek zase v kapse.
Sám premiér sice neskrblil vyjádřeními, že Čunek není pro své ministerstvo žádná výhra (přesněji ani pro tuto republiku), ale nakonec záhadně změkl. Úsměvné byly v otázkách Václava Moravce Čunkovy připomínky, že teď přece všechny zajímají tak zásadní věci, jako jestli poteče plyn a doma bude teplo a ne žádná proměna vlády (typická čunkovština, že?). Každý kdo umí poslouchat a číst přece věděl, že to není problém této země, to jen v mlžení zběhlý předseda KDU-ČSL zkoušel vypustit další oblak mlhy a sebevědomě čelil všem útokům Václava Moravce i zlořečeného předsedy KSČM Miroslava Filipa.
Přiznávám, že mi při tom hořkl úsměv na líci.

Stejně jako platí, že každý má takovou babu, jakou si zaslouží, zdá se, že platí i to, že každý má takovou vládu, jakou si zaslouží. Tahle lidová moudrost je sice k vzteku, ale vývoj v posledních desetiletích to nějak pořád dokola potvrzuje. A štve mne to, přiznávám to taky.
To jsme opravdu všichni tak neskutečně prolhaní a pořád překrucujeme fakta, jak se nám to hodí, hlavně abychom si udrželi korýtko? Všichni jsme tak hloupí a nestydatí, že se nám líbí, když o nás rozhodují takoví nevzdělaní a naneštěstí i omezení človíčci, kteří se stačili naučit pár pouček možná z katechismu, možná ze svazáckých schůzí? Fakt pořád a pořád to nikomu nevadí?

Ivan Medek před pár dny odpověděl na otázku Lidových novin, co je ostudou české politiky a české společnosti jasně a jednoznačně - Čunek. A velmi jednoduše to vysvětlil: „Čunek není státník. Ale Čunek není v podstatě ani politik. Čunek je místní politikář. Za každou cenu se chce udržet ve funkci a představa, že by byla důležitější politika státu než politika strany, je mu úplně cizí.“ Tak to bohužel je, a Jiří Čunek touto chorobou v české politice zdaleka netrpí sám, příklady táhnou dnes a denně.
Smutné je, že tenhle stav trvá už léta.

A co s tím náhlým prozřením Jiřího Čunka, který údajně chce odejít z vlády, protože chce ukončit diskuse, které škodí jeho vlastní straně? (Chachacha..., jaký krásný čunkovský argument, vždycky pár centimetrů od skutečnosti.)
Z politiky ho jen tak nedostanou, tomu nevěřte, to už prokázal obdivuhodně.
Smutné je, že takový Čunek vždycky najde zastánce a podporovatele, kteří jsou schopni kvůli jeho funkci i prokazatelně (a to i soudem) lhát...To si ještě nikdo nevšiml, že kdo se s Čunkem jakkoli zaplete, v dobrém i ve zlém, určitě se umaže? Chudák Marcela Urbanová. Vzpomene si ještě někdo jak nechutně se o ní „chlapák Jirka“ vyjařoval? Už to naznačovalo, jak nekultivovaný člověk to je. Chudák Jaromír Kudlík, Čunkův kamarád ze vsetínské radnice, který určitě chtěl Čunkovi pomoci, teď by si měl jít za svoji dobře míněnou lež posedět. Chudáci všichni ti představitelé české justice, kteří se zasloužili o Čunkův návrat do vlády, ale sami teď čelí velkému podezření a opovržení... Chudák KDU-ČSL...

Nicméně události se nedějí jen proto, aby se národ pobavil, což už začíná být tak trochu nuda. Zatím nic není jisté, a co čert nechce, Rusko už opět (je pondělí dopoledne, pár hodin po vítězném tažení Mirka Topolánka na Východ) považuje podepsané smlouvy za neplatné. Bude mít premiér dostatek sil, aby Jiřího Čunka skutečně z vlády vypustil? Doufejme že ano.
Kabaret nekončí, přesouvá se na půdu KDU-ČSL. A tady hrozí, že pokud se strana s desítky let starou historií nepochlapí, Jiří Čunek se nám za pár let do kabinetu zase vrátí. Vezme si KDU-ČSL takové riziko na svá vysychající a momentálně slabá, přeslabá bedra?
V nejhorším – zase bude veselo. Pardon - "veselo".

Autor: Dana Havlenová | pondělí 12.1.2009 11:28 | karma článku: 21.94 | přečteno: 1700x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Autobusák Harabin se chce stát slovenským prezidentem místo Kisky

Dva autobusáci už prezidentský slib skládali. Zeman a Maduro. Proč by se nemohl stát prezidentem i harabusák Harabin?

17.2.2019 v 17:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jan Dvořák

Předčasné oznámení Babišova vítězství

Zpravodajské kanály i portály od ranního kuropěni informují o sněmu ANO a spekulují o kádrových změnách při obsazení míst místopředsedů.

17.2.2019 v 15:01 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 452 | Diskuse

David Vlk

Předsedo, nežvaň!

Předsedo, kdes hergot doteďka byl ?? Nebyls náhodú posledních pár let ministr financí, místopředseda vlády a momentálně předseda vlády?

17.2.2019 v 12:18 | Karma článku: 39.37 | Přečteno: 1846 | Diskuse

Josef Prouza

Zelená je teorie, praxe strom šedivý

Že to znáte naopak? Tak to jste zaspali. Čas oponou trhnul — a změněn svět!/kam, kam padlo lidstvo staré?... ptám se s Nerudou. Definice elitní avantgardy se sluncem v duši, láskou v srdci a pražskou kávou v žaludku, je tady.

17.2.2019 v 11:09 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 336 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Brexit – lepší žádná dohoda než špatná

K brexitu se už vyjadřoval kde kdo. Já zatím, až na pár glos, nikoliv. Je tak na čase tento dluh splatit a nějaké to moudro vypustit. Abych jednou neměla v „kádrových materiálech“ černý puntík za to, že mlčím k dějinným událostem.

16.2.2019 v 18:01 | Karma článku: 27.92 | Přečteno: 572 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.

Najdete na iDNES.cz