Zlobivý, inteligentní hoch a miliony v krabici od bot

15. 05. 2012 16:48:44
Ještě v neděli si David Rath coby stínový ministr zdravotnictví natíral na chléb aktuálního ministra zdravotnictví Leoše Hegera a v pondělí večer už čelil – podle svých slov – „policejní šikaně“. Díky okamžitému souhlasu předsedkyně sněmovny (ODS), uvízl významný sociálně demokratický poslanec, hejtman a obecní zastupitel v policejní cele.
David Rath patřil k výstavním kusům oranžové stáje - charismatický, inteligentní, jako ze škatulky.David Rath patřil k výstavním kusům oranžové stáje - charismatický, inteligentní, jako ze škatulky.www.ceskenoviny.cz

David Rath patřil už dlouho k poslanecké sněmovně stejně jako unavený lev, před nímž se odehrávají více či méně úsměvné brífinky parlamentních stran či zpravodajské šoty ČT. Zjevně ve sněmovně poněkud zestárl, zaoblil se a celkově zblahobytněl. Inteligentní, většinou schopný rychlé – i když ne vždy kvalitní – reakce. Chytrý, zlobivý hoch, s příkladně vyleštěnými botkami, který ví, co chce, a také toho dosáhne. A bez mrknutí k tomu změní svoje politické postoje o sto procent. Podle dostupných informací policejní klec spadla po půl roce sledování a poté, co Rath přijal několikamilionovou částku (snad dokonce v krabici od bot).
Bylo by nanejvýš trapné, kdyby policisté sebevědomého poslance šoupli za mříže a neměli v rukou nic, nebo skoro nic. Takže věřme, že v rukou mají, věřme, že státní zástupkyně zatraceně dobře zvážila každý svůj krok, že policisté neudělali, ani neudělají žádnou procesní či jinou chybu. Neboť David Rath je příliš velká ryba a bylo by krajně nepříjemné, kdyby vyklouzla v případě, že je vinen, nebo by se naopak stal mučedníkem v případě, že vinen není. To se totiž všechno teprve uvidí.

Zapomínat se nevyplácí
David Rath (a nemá smysl vyjmenovávat, jakou partajní turistiku má za sebou) patří k výstavním borcům v sociálně demokratických barvách. Upřímně řečeno – ztělesňuje vše, co na dnešních politicích nemám ráda – aroganci, přizpůsobivost právě tomu, co je aktuálně žádoucí, sebestřednost sálající snad z každého gesta, jímž kdy obšťastnil média a jejich prostřednictvím veřejnost. Jeho útoky na ministra Kalouska nebyly nijak vtipné, stejně jako jeho útok na manželku Miroslava Macka, za kterou si vysloužil onu mediálně tak atraktivní facku, třebaže jednoznačně není žádný hlupák. Tím neuvěřitelnější se zdá být fakt, že právě on teď musí odpovídat policejním vyšetřovatelům.
V řadách sociální demokracie postupoval strmě vzhůru. Kráčel výš a výš a zřejmě na leccos zapomněl. Pokud bych chtěla zůstat v intencích Rathova osudu, řekla bych, že zřejmě na někoho zapomněl a ten mu teď za odměnu místo parlamentního připravil menu v policejní cele.
Ale problém Davida Ratha není v těch, které nechal za sebou a přišlápl jim palec (a ten palec klidně mohl být oranžový jak pomeranč). On, stejně jako valná část těch, kdo jsou dnes ve sněmovně a ve svých politických funkcích, zapomněli, proč tam vlastně jsou. Ono opravdu nestačí být jenom chytrý. Ono je to vlastně docela málo, pokud politik zůstane jenom „chytrý“. Pak totiž hrozí, že postrádá elementární empatii a lidskost, i když má oranžové i spodní prádlo a denně se modlí sociálně demokratický otčenáš. Naši politici zapomínají, že doba je jiná než před deseti lety, než před pěti a dokonce je (konečně) jiná i než před rokem. A David Rath zapomínal a zapomínal. Zjevně i to, že je toliko politikem nikoli bohem, byť to tak snad z oken jeho limuzíny mohlo vypadat. Bohorovnost už stála leckoho jiného dokonce i premiérské křeslo, dokonce i v naší nezralé demokracii.

Nechoď Vašku s Rathem na led...
Je otázka, co bude dál. ČSSD coby nejsilnější opoziční partaj má před sebou nelehkou roli. Bude muset především – bez souvislosti s kauzou Rath - přesvědčit voliče, že jen nezneužívá aktuální občanské nespokojenosti s politickou situací, nedokonalými reformami a frustrací, že demokracie po česku slouží jen někomu.
Nejde zdaleka jen o Davida Ratha, ale i o další „bohorovné“ v řadách sociální demokracie. Nesedí jen v poslanecké sněmovně, v každém kraji takových bohorovných a nezničitelných najdete s vysokou pravděpodobností dost a dost. Policie je sice (zatím) nezatkla, ale mají kolem sebe nepříjemný nimbus nejasných příjmů a klientelismu. Momentálně se sice představitelé ČSSD předhánějí v silných slovech na adresu zatčeného spolubojovníka, nicméně jde pouze o jednoho z řady dalších. Pokud se nezbaví dalších politiků podobného zaměření, bude sociální demokracie pro voliče stejně nevěrohodná jako strany aktuální vládní koalice. A především - fenomén Rath zdaleka není jen varováním pro sociální demokracii.
Zatčení zlého hocha v oranžovém tričku je především upozorněním pro voliče – dejte si pozor na ostřílené borce, ať jsou, jak chtějí zábavní či rádoby charismatičtí. Před volbami budou dělat stojky, aby přesvědčili národ o své nepostradatelnosti. Jsou „chytří“? Mají dokonce nějaký ten titul? A co má být? Co mají za sebou? Jak dlouho krní v parlamentních či vládních lavicích bez kontaktu s reálným životem?
Případ Rath je jen špičkou ledovce, doufejme, že nebude promarněnou šancí - pro politické klima v zemi i pro její další směřování.

Autor: Dana Havlenová | úterý 15.5.2012 16:48 | karma článku: 31.44 | přečteno: 1791x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 116 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 395 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 868 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.

Najdete na iDNES.cz