Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouření se (státu) vyplatí aneb Tolerance za všechny peníze

15. 08. 2011 12:33:43
Prý jsme netolerantní, xenofobní, nepřejícní. Omyl! My jsme přece tolerantní až na půdu. Aktuálně mne o tom přesvědčil ministr Heger prohlášením, že kuřáci se státu vyplatí.
Ostrava..................!!!Ostrava..................!!!www.radio.cz

Co na tom, že odborníci okamžitě vyrukovali s tím, že výpočty, o něž svůj názor opírá, jsou nesmyslné, protože nemocní kuřáci neodvádějí přímé daně ani pojistné, a dokonce tyto výpočty neobsahují ani sumy za náročné operace.
Přiznávám, že mne názor doktora Hegera hodně překvapil, protože jsem ho v garnituře, která nám vládne, až dosud považovala za člověka spíše vzdělaného a kultivovaného. U doktora Hegera mne názor, že "kuřáci se vyplatí" překvapil tím spíš, že není ani anonymním doktůrkem odkudsi z pohraničí, ani zaměstnancem tabákové firmy. Zdá se, že čím déle působí v politické funkci, tím méně je schopen rozlišovat, co škodí a co ne.
Tohle je totiž typická kalouskovina - pokud to škodí a zároveň se to vyplatí, tak to vlastně neškodí. Vždyť i hazard, byť je zřejmé, že přináší velmi zásadní společenské problémy, pořád jaksi není pranýřován ani dehonestován. Naopak vesele se nám rozlezl nejen veřejným prostorem (u nás v Ostravě je moc hezky vidět), ale už i internetem. A nikomu to nevadí. Otcové rodin dál odevzdávají platy a sociální dávky hracím automatům, hazard na všech úrovních se pořád (někomu) vyplatí. Zato se všichni upřímně divíme, co se děje v Anglii.
A stejně je tomu s kouřením - na každé cigaretové krabičce máme dnes upozornění ministerstva zdravotnictví na škodlivost kouření. Ministerstvo, které je garantem "veřejného zdraví" tedy ví, že kouření škodí zdraví. Ale jen zatvrzelí trotli jako já nechápou, proč dosud kouření nebylo dávno zakázáno ve veřejném prostoru obecně. Pasivní kuřáci jsou kouřením ohroženi stejně, ne-li víc. Ale brát ohled na ně se zřejmě vůbec nevyplatí.
A proč to tak je? Odpověď je jasná - je to projev naší všeobjímající tolerance.
Co na tom, že škodí. Ona přece neškodí, když se vyplatí...
A abych pro další příklad nechodila zbytečně daleko - už skoro rok víme (a pochopitelně mnohem déle), co a jak nám škodí v ostravském ovzduší, ale fakticky se s tím nic neděje. Víme přesně, jak ovlivňují koncentrace karcinogenního benzo[a]pyrenu, mnohonásobně překračující doporučený evropský limit, lidské zdraví. Víme, co způsobuje jedovatý koktejl, který bez naděje na změnu dýchají i nejmenší ostravské děti. A pořád máme k dispozici jen proklamace a přísliby.
A proč? Protože jsme tolerantní a tato státem a úřady garantovaná tolerance se vyplatí.
Komu? To by bylo dobré vědět, snad by stálo za to konečně i vyčíslit, jak ovlivňuje nemocnost produktivitu práce a vůbec práceschopnost lidí v regionu, nakolik se regionu vyplatí produkovat chronicky nemocné astmatiky, kolik stojí léčba pacientů, které do nemocnic a za lékaři přivádí právě tohle ovzduší. Možná by se dalo už také zjistit, o jaké investice region kvůli ovzduší přichází.
Protože fakt, že nejmenší děti prokašlou první dva roky života zjevně nikoho moc nedojímá.
Začínám chápat, vzhledem k tradiční tolerantnosti, která v této oblasti uvažování vládne, že je to jako s tím kouřením, které se vlastně vyplatí.
Možná, když už se kouření tak vyplatí a rozpočet je pořád a pořád děravý, mohl by ministr Kalousek (který se přece nechal slyšet, že si "upřímně dávno myslel", jak to tedy s kuřáky je a že se vlastně vyplatí) přijít s nápadem, že kouřit by měli povinně všichni, protože ve výsledku by to nakonec pomohlo i dalšímu zpřátelenému ministru práce a sociálních věcí.
Ten by pak nemusel dumat, kde vzít zbytečně moc peněz na důchody...

Autor: Dana Havlenová | pondělí 15.8.2011 12:33 | karma článku: 36.66 | přečteno: 5013x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Sova

Proč je v ČR tak draze? Vysvětlení je jednoduché….

V článku bych rád přinesl prosté, ale zcela jasné vysvětlení, proč je v České republice tak draze a, což s tím přímo souvisí, proč jsou i jiné služby a například potraviny tak nekvalitní.

21.9.2018 v 22:42 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 161 | Diskuse

Karel Trčálek

Jemenské hladovějící děti mají štěstí, nejsou to uprchlíci, vezme si je Česko

Padesát syrských sirotků? Nebuďme přízemní troškaři a nabídněme nový domov půl miliónu hladovějících jemenských dětí. Bát se ničeho nemusíme, nejsou to uprchlíci

21.9.2018 v 19:19 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 397 | Diskuse

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

Od chvíle, co ministerstvo financí řídí hnutí ANO, začaly se ve velkém měřítku používat zajišťovací příkazy, zřejmě pod vlivem hesla: "všetci kradnú". Přitom v soudních sporech zatím Finanční správa prohrála 35 z 89 případů.

21.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 629 | Diskuse

Dušan Póč

Chceš volit? Přijď do modlitebny. Záměr? Vychytralost? Hlavně neúcta

Vlnu nevole vyvolalo umístění jedné z volebních místností ve Vsetíně do prostor Sboru Církve bratrské. Nevím, zda jde o legální postup. Ale co vím, jde, s ohledem na (ne)popularitu lidovců na radnici, o nešťastné rozhodnutí.

21.9.2018 v 17:29 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Dvořák

Premiér hodil europoslankyni Šojdrové těžkou rukavici

Odpoledne má dojít – a možná, že už došlo, záleží kdy tenhle text budete číst – k setkání europoslankyně Šojdrové s premiérem Babišem. Chce mu sdělit autentické a konečné znění své výzvy k přijetí syrských sirotků.

21.9.2018 v 14:05 | Karma článku: 33.20 | Přečteno: 1476 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.
Najdete na iDNES.cz