Památkáři, architekti, občané a kam jde Ostrava

22. 04. 2011 17:29:17
Ostravská Fiducia uspořádala ve čtvrtek 21. dubna diskusi o nové architektuře, historickém prostředí a jak se právě tohle daří skloubit v Ostravě. Hovořili architekti, památkáři, občané a také pan primátor.

Jsem přistěhovalec, tak říkajíc náplava, s místními poměry se teprve seznamuju, a tak jsem ráda přijala pozvání na veřejnou debatu s lidmi, kteří mají k rozvoji města co povědět. O svých názorech na soulad moderní architektury a konkrétního prostředí promluvili architekti (Pleskot, Rajniš, Průša), památkáři (Goryczková, Strakoš), mecenáš (Světlík) a jeden politik (Kajnar).
Vůbec to nebylo nezajímavé, právě naopak, padaly názory i světonázory zprava i zleva - kapitalismus je krutý a demokracie tak nějak vyšisovaná (Kajnar), Thatcherová uvolnila v Británii "socanskej špunt" a umožnila nebývalý rozmach (Rajniš).
Člověk leccos pochopil a leccos se dozvěděl, co mu třeba v záplavě jiných informací uniklo. Mně například skutečnost, že Trojhalí na Karolíně teď má v rukou Jan Světlík a po architektonické stránce Josef Pleskot (zaplaťbůh).

Lávka, developeři a ostravské chodníky
Horší už bylo, když se občané začali domáhat vysvětlení, proč to či ono v souvislosti s Novou Karolinou nebylo ošetřeno, když třeba v Hamburku obdobný problém zvládli lépe. Proč Ostrava přišla o dílo Evy Jiřičné, když to přece developer sliboval. Myslím ale, že nikoho ani nenapadlo, že snad zazní něco v duchu "sáhli jsme vedle, poučili jsme se, jedeme dál", takže primátorova mantra, že "město nemůže" (mluvit investorovi do toho, co a jak postaví), se dala očekávat.
Jenže mezi posluchači byli šťourové, kteří si nedali říci a pořád chtěli vědět, jak to, že to v Ostravě nejde jako jinde v Evropě, kde urbanistický rozvoj města rozhodně neřídí momentální finanční možnosti developerů. A pořád tahali do diskuse tu zpropadenou Jiřičnou a nedali si říct, že prý to pořád nechápou, proč nakonec Jiřičná nebude a kdesi cosi. Nakonec se do této debaty zapojil také pan architekt Pleskot a přiblížil svoji aktuální procházku ulicí 28. října. "Já jsem tak strašný chodníky v životě neviděl," přiznal.
Jo, ostravské chodníky, to je na sociologickou studii, blesklo mi hlavou. Konkrétně ostravské chodníky přesně dokládají, kdo komu a jestli vůbec.
Ale pan architekt pokračoval: "A k tomu má být postavena kontrastně tahle věc, tahleta ́sponka ́, která bude symbolem nějaké pýchy a možná uspokojení určitého malého sebevědomí (mínil lávku Evy Jiřičné). A kolem toho všeho budou takhle rozhadrovaný části města. Já tohle jako normální kluk z vesnice a normální hospodář nemůžu rozdejchat."

Whisky, high-level a na co v Ostravě nemáme
Pan architekt Rajniš svým svébytným způsobem přidal metaforu o šuplíkách - záleží prý na nás, který otevřeme a zda vytáhneme tuzemák nebo třicetiletou whisky (tedy něco finančně méně náročného nebo Jiřičnou). Neboť jak známo Jiřičná je high-level a podle toho také stojí - desetinásobek i v Londýně.
"Po blbým chodníku, za příšerný prachy, na blbej chodník. Je tohleto dobře?" (přeloženo: příšerný prachy by stála Jiřičné lávka mezi "blbými chodníky").
Kdosi z návštěvníků připomněl, že developera si vybralo město.
Nato pan primátor připomněl, že je rozdíl třeba mezi Paříží a Ostravou, zejména co se týče dalších zisků developerů.
"Když bude Multi investovat v Paříži," vysvětloval spoluobčanům, "tak tam ty nejlepší architekty dostane, protože pak metr čtvereční pronajme za 30 000 euro a ne za 30 000 korun." A opravdu se zlobil, že Ostravané pořád umanutě vracejí do diskuse "předraženou" Jiřičnou.

"O čem se bavíte? Ostrava jde v téhle chvíli do prdele, nám ubývají obyvatelé," řekl mimo jiné svým spoluobčanům. "My zápasíme o holou existenci!"

Nevadí mi vulgarismy, jsou-li na místě. V tomhle případě jsem se musela zeptat svých sousedů, jestli jsem slyšela dobře.
Už během diskuse zazněla jiná naléhavá otázka a zůstala tak nějak bez odpovědi: Kdo prý je na radnici zodpovědný za "veřejný zájem"?
Nabízí se další otázka - zda náhodou zrovna ty chodníky nejsou taky veřejný zájem. A kdo nese zodpovědnost za jejich stav, potažmo vzhled. Ale upřímně řečeno - v tomto čase v této zemi nikdo vlastně není schopen "veřejný zájem" definovat...

Ostrava není Paříž, to je fakt
Vyrůstala jsem v jiném hornickém městě a také nevznikalo zrovna v duchu ideálních urbanistických principů. Přesto se dnes mohou turisté přetrhnout, aby zrovna tohle místo navštívili.
Ostrava nese svoji historii ve své mapě velmi citelně, ale nevnímám to nijak negativně, je to prostě tak. Ostatně, jak mimo jiné zaznělo během debaty ve Fiducii - právě tyhle kličky a zádrhele a na první pohled neřešitelné problémy mohou být velkou výzvou a přinést nakonec pozoruhodná řešení, jak už se děje dokonce i v Ostravě třeba při revitalizaci Vítkovic.
Čím to, že kritické připomínky na adresu Nové Karolíny, zejména z řad občanů, donutily primátora k tak emotivnímu vyjádření? Neumím si ale představit, že by kdekoli jinde politik, byť regionální, takhle veřejně sdělil svým spolubčanům - vaše město směřuje do řiti, při vědomí a zjevně srozuměn s tím, že právě on drží kormidlo, kdyby skutečně a natvrdo nešlo do tuhého.
Ano, Ostrava má opravdu problém a ten s architekturou souvisí vlastně jen velice volně.
Ten problém je tak mohutný, že se kvůli němu lidé stěhují pryč. (A primátor veřejně přiznal, že to ví)
Ten problém je tak zásadní, že patrně ani investoři sem kvůli němu spěchat nebudou. (Že by tohle měl ostravský primátor na mysli? Vznikla by továrna Hyundai, kdyby její manažeři věděli, co lidé na Ostravsku dýchají? A bude mít vůbec kdo osídlit prázdné byty a kanceláře, které ve městě vznikají?)
Ten problém město dlouhodobě zanedbává a hledá náhradní problémy, které servíruje občanům jako ty hlavní a nejzávažnější.
Ten problém léta bobtná a roste jako odvrácená strana toho, čemu se říká politická zodpovědnost.
Tím problémem opravdu není nerealizovaná lávka Evy Jiřičné, i když je to pro město velká škoda.
Kvůli tomu problému se lidé sejdou ve čtvrtek před Novou radnicí (viz třeba na stránkách http://www.cistenebe.cz/index.php/akce/23-den-vzduchu).
Především kvůli tomuhle problému Ostrava míří tam, kam tak jadrně vyjádřil pan primátor.
Že to vidím příliš jednoduše?
To jsem celá já.

Autor: Dana Havlenová | pátek 22.4.2011 17:29 | karma článku: 18.08 | přečteno: 2057x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostrava

Šárka Valehrachová

Den 12 s Ostravarem

I přes nepřízeň počasí přišla přesto spousta lidí a vydržela až na vynikající a super skupinu Kryštof.

13.4.2019 v 10:16 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 141 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Tituly se mi už ani nevejdou na vizitku

Kam se hrabou zoufalci, co titul MBA získali za tři víkendy, nebo rychlokvaškové, co práva vystudovali za čtyři měsíce! Já studuju sice dlouho, ale s čínskou vytrvalostí. A těch titulů, co mám!

7.4.2019 v 7:35 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 2105 | Diskuse

Šárka Valehrachová

Hyperkinetické poruchy

Tento článek je o hyperkinetické poruše, což je neurovývojová porucha, která se projevuje od nejútlejšího dětství.

25.3.2019 v 10:23 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 245 |

Šárka Valehrachová

Výlet za město do Zbyslavic

Milovníci přírody nemusí jezdit jen na hory, stačí to udělat jako my a vyrazit si kousek za Ostravu a určitě něco objevíte.

24.3.2019 v 11:10 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 146 | Diskuse

Šárka Valehrachová

Počet dětí s ADHD a poruchami chování vzrostl

Tento článek je k zamyšlení pro ty, pro které jsou děti s ADHD stále jen nevychovaní spratci. A stále používají stejná slova, že dříve byli taky živější děti. Že žádné ADHD nebylo. Ale bylo, ale dříve se tomu říkalo LMD.

23.3.2019 v 8:48 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 701 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.

Najdete na iDNES.cz