Zastupitelstvo z muší perspektivy aneb O schvalování

25. 02. 2011 9:15:51
Bylo nebylo, ve městě Ostravě nad kalnými řekami a pod temnými mračny, konalo se 5. zasedání zastupitelstva Statutárního města Ostravy.
 www.ostrava.cz

Na tom není nic neobvyklého ani mimořádného, tak se to zkrátka děje, celkem pravidelně. Byla jsem tam taky, jako drobná muška vznášející se sálem, hmyz sotva postřehnutelný, téměř neviditelný.
Dorazila jsem, jak je mým dobrým zvykem, tak říkajíc za pět minut dvanáct. Prolétla jsem kolem pultíku před jednacím sálem se štůsky vstupenek na Davis Cup a hokejová či fotbalová klání. Milá pozornost pro zastupitele, stihla jsem si pomyslet a letěla výš a výš do horních pater. Oblétla jsem několikrát strážníky v černých kombinézách (co to, co to? Hrozí snad nějaký útok? Ále možná přijdou baníkovci...) Oba balkony, určené pro veřejnost, byly tentokrát poněkud překvapivě obsazeny. Usadila jsem se na zdi, tichá jako pěna, mezi školní mládeží, která si sem přišla odbýt pár hodin občanské nauky či jakési sociálně právní praxe.

S opozicí? Trpělivě a "otcovsky"
Vpadla jsem tak říkajíc in medias res. Svého práva oslovit zastupitelstvo a primátora využil starší muž, který se domáhal odpovědi, jíž se mu ze strany úřadu mělo dostat nejpozději 13. února. Pan primátor s ním kupodivu jednal, jako bych to byla já – hmyz, dotěrně čeřící vzduch v blízkosti jeho hlavy. Kdybych nebyla hmyz, asi by mne to naštvalo, ale takhle jsem si jen řekla, bóže, ti lidé nadělají...
Pan primátor otcovsky, více či méně vlídně, průběžně peskoval i opoziční zastupitele a stále opakoval, že chápe jejich nevědomost, protože "kolegové, jste v politice ještě velmi krátce", žoviálně zastupitele oslovoval "poslechněte", jako by jim chtěl tak nějak otcovsky připomenout, že jsou tu přece jen za jediným účelem, nikoli aby šťourali a zpochybňovali. A když už ztrácel trpělivost nad nedovtipností vzneseného dotazu či připomínky, povzdechl si (opět velmi otcovsky): "Co vám mám na to říct..."
Chápu to, kdo má pořád dokola čelit zdivočelým sršňům. A tak jsem seděla v přítmí svého balkonu a naslouchala, jak se většinou odvíjí diskuse. Opozice položí otázku, například řediteli dopravního podniku, pan primátor se okamžitě vloží do diskuse, příspěvek zhodnotí a velmi zkušeně přenese hovor jinam. Udělal to ostatně i v případě onoho zvídavého občana ve zjevně již seniorském věku, kterému stálo za to, aby vystoupal na balkon a vznesl svůj dotaz. Šediny mu nebyly k ničemu, pan primátor s ním jednal dost - nadřazeně.
Ale chápu, že je únavné stále vysvětlovat vlastní nejlepší úmysly, ospravedlňovat svoje vize, čelit "zmateným" šťouralům a hnidopichům. Mé hmyzí oči se klížily a já spala, zatímco opozice se dál snažila vnést chaos do zaběhlých rituálů.
A zatímco čas plynul, hlasovací zařízení zaznamenávalo, kdo a jak, a zastupitelstvo schvalovalo jak o dušu, dotace v pozoruhodné výši a k tomu ještě nového ředitele dopravního podniku (velmi zajímavé souvislosti přináší na to téma Tomáš Netočný na http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=692154).
Otravná opozice sice protestovala proti nenadálému začlenění několika zcela nových bodů do programu, včetně toho "ředitelského", ale bylo jí to – jak jinak – málo platné.
Nakonec tedy všechno dobře dopadlo a zastupitelstvo skončilo sice zřejmě o něco později, než bývalo zvykem, ale vše, co bylo třeba schválit, schváleno bylo. A tak – snad mohu připomenout klasikova slova – jede se dál močálem černým podél bílých skal.

Ostrava 2011 – opojně nadreálná
Za těch pár let co žiju a dýchám v Ostravě, vnímám její nepochybnou, až bych řekla magickou surreálnost. Jen jsem netušila, jak je všudypřítomná, sídlí ve zdejším ovzduší, v jedovatých částečkách prachu (nejsou vidět, o to jsou nebezpečnější), stejně jako na radnici. Co je jinde v Evropě nemožné, či snad rovnou zakázané, tady u nás je pořád standard. Zdání, že zvolení představitelé města jsou posvátní a nejmoudřejší připomíná daleké východní kraje. Myslím, že je obdivuhodné, jakou si dokázali vybudovat "image". A přiznávám – během jednání právě tohoto konkrétního zastupitelstva mi leccos došlo.
Už samo rozložení "sil" v jednacím sále mnohé napovídá: primátor a dosti početná skupina náměstků (snad i to je ostravský unikát, nevím) sedí proti ostatním zastupitelům. Sedí – příznačně – jaksi nad ostatními zastupiteli. A ze své "výše" také jednají a promlouvají. Kdybych měla možnost navrhnout novou jednací síň, zakopala bych lavici primátora a jeho náměstků nejméně metr pod úroveň ostatních zastupitelů. Čistě pro psychologický pocit, který by si pravděpodobně měli uvědomit: oni prostě nejsou ani neomylní, ani svatí. Zdola se totiž poněkud obtížněji "usazuje" politická opozice stylem "poslechněte" a "co vám mám na to říct..." Možná by se i hůř formulovaly některé útoky na hlavy téže opozice (ty jsou ostatně už teď hodně "pod úroveň", zejména jde-li o útok na ženu, která je i přes svoji opoziční pozici přece jen kolegyní).
Možná by při takovém uspořádání i ostatní zastupitelé (nejen opozice) pochopili, že radní tu nejsou od toho, aby je řídili a doslova tahali, kam se jim zachce, ale aby se právě a jedině jim zpovídali a zodpovídali. Z toho, co chystají a jak nakládají s majetkem města.
Možná by byl čas pokládat otázky a především na položené otázky odpovídat. Možná by pak nebyla nutná přednáška na téma "veřejná podpora" a "nepovolená veřejná podpora", kterou nikdo neposlouchal, přestože i zastupitel za nakládání s veřejnými prostředky nese zcela konkrétní zodpovědnost. Jako by právě tato slova Petra Kausty (opoziční Ostravak) byla rovněž bzučením v uších bohorovné zastupitelské většiny.
A možná by pak nebylo tak docela jasné, že skutečně je v zájmu města a jeho občanů poslat přes 50 milionů do "oblasti podpory vrcholového sportu", zatímco 5,7 milionu do "oblasti školství" či 2,66 milionu na "volný čas". Ona dokonce i ta dávno chystaná restrukturalizace dopravního podniku by se pak mohla objevit v novém světle a jeho podivně a velmi tajně zrozená "dcerka" by se možná ani nenarodila. Zatímco teď jako poněkud zvláštní produkt téhož zastupitelstva máme velmi pozoruhodného, nového ředitele dopravního podniku (viz již zmíněný článek na www.aktualne.cz ). A možná by ani rozloučení se společností Černá louka 2015 nestálo 400 000 korun.

Mediální kost
Musím přiznat, že návnada, kterou radní vypustili v podobě nevyvěšení tibetské vlajky do médií, byl geniální manévr. Jaksi už pak nezbyly síly zkoumat, co vlastně tohle "nudné" zastupitelstvo projednávalo – ne to není správný výraz – co vlastně odklikávalo. A že to byly nemalé finance, přesněji řečeno nemalé veřejné prostředky, které teď odputují z městské kasy na účty soukromých firem, a to dokonce i takových, které rozhodně nemají nulový zisk: třeba i miliony na "realizaci významných akcí v oblasti kultury". Řekla bych zaplať bůh, ať žije kultura, ale nemůžu. Více než 50 milionů rozeslaných jednotlivým klubům na vrcholový sport není třeba ani dlouze rozebírat. V řadě z těchto případů jde o zcela jasnou nepovolenou veřejnou podporu a ti, kdo jí řekli své ano, by za to měli nést zopodvědnost. Zastupitelé rozhodli a opravdu nejsem stavu rozlišit, jestli vědomě nebo nevědomě (mohu jen doufat, že jde o druhý případ) v rozporu s platnou legislativou – ne proto, že tuto podporu udělili, ale proto, že nepochopili, že udělování takové podpory má jasně dané rámce a pravidla, a spokojili se s názory magistrátních úředníků. Navíc, jak trefně zastupitel a právník Kausta připomněl, zákon o obcích skutečně není "toaletní papír" - pro žádného zvoleného zástupce občanů. VIP vstupenky na sportovní klání před jednacím sálem jen smutně dokreslily, co se tady děje.
Jednání ostravského zastupitelstva mi připomínalo Gogola. Ano, je to svým způsobem pořád fraška, zvlášť když se projdete centrem Ostravy a začnete přemítat, jak je možné, že to tam pořád vypadá jako po náletu.
Z muší perspektivy to máte jak na dlani...

Základní principy hospodaření obce:
podrobněji na http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6432524:

• využívat svůj majetek účelně a hospodárně v souladu s jejími zájmy a úkoly vyplývajícími ze zákonem vymezené působnosti,
• pečovat o zachování a rozvoj svého majetku,
• vést evidenci svého majetku,
• chránit svůj majetek před zničením, poškozením, odcizením nebo zneužitím...

Autor: Dana Havlenová | pátek 25.2.2011 9:15 | karma článku: 18.27 | přečteno: 1832x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostrava

Petr Ernest

Epilepsie 2 - Těžko hledáme práci!

Ano je to tak! Zaměstnavatelé se nás bojí zaměstnat,protože se bojí naši nemoci.Jenže při pohovoru musíte tuto informaci zdělit,že jste pracovně omezen,protože při záchvatu v práci,pokud tuto skutečnost zatajíte,Vám hrozí vyhazov

1.2.2019 v 10:33 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 353 | Diskuse

Ivo Cerman

Zámecké parky v Ostravě

Jak města rostou, ocitají se krajinářské parky v nových prostorových vztazích. Jak je na tom Ostrava?

13.1.2019 v 14:37 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 253 | Diskuse

Pavel Janík

Proč jen se historie musí stále opakovat :-(

Jeden by řekl, že se lidé ze svých chyb poučí. Většinou se to tak děje, ale zrovna u nás na Jihu je to jen nesplnitelné přání,alespoň co se radních týká.

7.1.2019 v 22:03 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 301 | Diskuse

Ladislav Jílek

Když plechy dělají neplechu

Blogerky Jana Slaninová a po ní Mirka Pantlíková tady zveřejnily svůj profesní životopis. To mne inspirovalo k napsání jedné profesní vzpomínky, která by snad mohla někoho zajímat.

4.12.2018 v 16:06 | Karma článku: 19.44 | Přečteno: 428 | Diskuse

Zbyněk Sopuch

V Ostravě se za měsíc snížil počet nabízených bytů o čtvrtinu!

S nákupem bytu je to aktuálně v ČR celkem problém. Ceny vysoko, dostupnost hypoték se zhoršuje. Ale zmenšení veřejné nabídky v jednom z největších českých měst o 25% za jeden měsíc je pro zájemce doslova pohroma.

3.12.2018 v 0:07 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 482 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.

Najdete na iDNES.cz