Tak to u nás v Ostravě chodí aneb Vše souvisí se vším

19. 01. 2011 18:31:50
Už hezkých pár dní se ostravští intelektuálové prostřednictvím médií pozastavují nad něčím, co bohužel není nijak zvlášť překvapivé: elegantní lávka Evy Jiřičné nespojí Novou Karolínu a místní autobusové nádraží.
Hravost a fantazii mohla mít Ostrava s dílem Evy Jiřičné.Hravost a fantazii mohla mít Ostrava s dílem Evy Jiřičné.i-lidovky.cz

Myslím, že bychom měli po našich zákonodárcích chtít vznik komise pro projekty světoznámých tvůrců, které v Česku nebyly realizovány (v rozpočtu by se určitě příslušný obnos našel). Tato komise by nemusela dělat nic moc, stačilo by, aby za zvuků národní hymny odhalovala bronzové "deštičky" na místech zaniklých příležitostí. Vidím to velmi živě a velmi reálně: na Letné by kupříkladu mohla viset decentní (jak již řečeno bronzová) tabulka, vhodně umístěná na nějakém důstojně rozsochatém stromě, na níž by stálo něco ve smyslu - zde mohla stát knihovna podle Jana Kaplického, ale chyběla politická vůle.
Podobná tabulka by mohla viset i v Ostravě na můstku, velmi fádním, průměrném a tuctovém, který ostravskou Novou Karolínu a autobusové nádraží nakonec spojí. A touž tabulku by mohl developer zavěsit na cosi mezi společensko-kulturním centrem, či co to nakonec bude, které mělo v téže části Ostravy vzniknout podle projektu Rema Koolhaase.

Je to dost ohraná písnička, v Ostravě opravdu nic nového.
Máme tady kvalitní divadla, kultury habaděj, pokud ji k životu potřebujete, jedů ve vzduchu taky co hrdlo ráčí, přesněji až k zadušení, ale novodobou architekturu ve světové kvalitě pořád nějak ne. A ne že by se o ní nemluvilo, ne že by nebyla slibována. Podrobně například http://jan_havlena.bloguje.cz/878521-ostravska-nova-karolina-aneb-tragikomedie-v-nekolika-dejstvich.php. Je poněkud zarážející, že takový Zlín, velkoměsto, které teprve vzniká a na rozdíl od Ostravy teprve vytváří svoji velkoměstskou tvář, už si luxus dokonce dvou budov podle projektu špičkové současné světové architektky dovolil.
Ostrava ne. Ostrava dál zůstává rukojmím nejasných zájmů a nanicovatých výmluv - my nemůžeme, ono je to složité, radnice nemá páky, jak donutit, ve smlouvách není...

O nevinnné panně a otravném kolovrátku
Když tak člověk poslouchá představitele města a developera (Multi Development), má pocit, že nevinná panna byla svými pěstouny dána v plen sňatkovému podvodníkovi. Ne že bych měla něco proti sňatkovým podvodníkům, každý se musíme něčím živit, navíc v posteli jsou jistě použitelní, možná jen trochu moc povídaví. Jenže takový "ženich" má zkrátka zájmů moc a všude možně a na blaho panny (nevinné a zcela bezbranné) příliš nehledí, právě proto, že její potřeby a požadavky nikoho moc nezajímají, dokonce ani zmíněné "pěstouny". Pak takový "ženich" vskutku nemůže panence nakupovat u Diora, ale v H&M, jak byl trefně připomněl pan primátor (http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/lavka-na-karoline-misto-skvostu-jen-20110112.html). Bohužel mám pocit, že ženich v tomto případě nenakupuje ani v H&M, nýbrž v nejbližším sekáči - nová lávka rozhodně nepůsobí jako originální a dokonce ani jako ideově nějak zvlášť nová. (Omlouvám se za ten příměr developerovi, je mi jasné, že činí, co má povoleno, nic víc a nic méně).
Ponechme stranou, že ten, kdo pannu vložil nezbedovi do pracek, mohl aspoň sepsat předmanželskou smlouvu, ale asi mu o pannu nešlo, bůhví o co mu šlo, o její blaho - jak to tak vypadá - asi ne.
A přitom toho tolik sliboval, a co se kolem toho už napsalo a co bylo slávy...(!!!), a zatím z Nové Karoliny vyšuměl Rem Koolhaas, vyšuměla Eva Jiřičná a bůhví, co ještě vyšumí. Ono opravdu nemá smysl tesknit nad zjevnou hloupostí, s níž byly ošetřeny "v morální rovině" příslušné smlouvy (kdopak je asi podepsal a kdopak za jejich kvalitu zodpovídá?), takže developer si teď může na svém teritoriu dělat, co chce, a má-li hluboko do kapsy, jednoduše nakupuje v sekáči, přesněji řečeno - místo špičkově kvalitní architektury staví druhořadé pomníky a ani se mi nechce popisovat čeho vlastně - rozhodně to není politická (a ekonomická) prozíravost a erudice (vizte http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/411231100030117-udalosti-v-regionech-ostrava/).
Našinec už ale je tak nějak zvyklý a otupělý.
Pořád je totiž reálně (teď nemyslím proklamacemi a předvolebními sliby, ale tvrdou každodenní realitou) přesvědčován, že Ostravě "stačí" průměr, a začíná to vypadat, že i podprůměr. Ostrava víc nepotřebuje, dána v plen developerům, kteří (kupodivu) na skutečnou kvalitu nemají peníze. Ostrava dýchat nemusí, vydána napospas průmyslové výrobě, kterou vážně nemocné děti, jichž stále přibývá, nezajímají...

Nový náměstek, stará politika
Bouře, kterou vyvolalo sdělení developera, že Eva Jiřičná v areálu Nové Karolíny podepsána (taky) nebude, je pochopitelná. Že se k rétorice typu "nemůžeme, je to těžké, to developer, my nic, my jen prostí správci města a jeho peněz" utíkají se svými křesly již téměř srostlí radniční bardi, to mne nepřekvapuje (spíš by mne překvapilo, kdyby natvrdo řekli - udělali jsme pitomost, uzavřeli jsme nedostatečnou smlouvu, vyvodíme takové a takové následky). A tak jsem plna nadějí čekala na vyjádření nejnovějšího ostravského náměstka pro investice Ing. et Ing. Jiřího Srby v pondělních ostravských Událostech v regionech plus. Je opravdu škoda, že nemohu připojit příslušnou internetovou adresu, jeho slova stojí vskutku za bedlivou pozornost.
Nejenže hájil (kupodivu) stanovisko developera, který na uskutečnění projektu Evy Jiřičné nemá (chudák) finance a v čase podpisů smluv to netušil. Dokonce tváří v tvář jejímu fantastickému návrhu se pan náměstek vyjádřil, že by o nové lávce neřekl, že bude "úplně jiná". Ona prý bude "modifikovaná". Zřejmě při svém zajisté dlouhém a velmi náročném studiu zrovna chyběl, když se mluvilo o originalitě a autorství. O práci architektů se podle toho, jak mluvil, během své dlouhé školní docházky nedoslechl nic, jinak by nemohl zřejmě natvrdlému televiznímu publiku tvrdit, že architektovo dílo zasazuje do nějakého místa teprve stavař.
Copak ono jde jen tak někomu předělat jeho architektonický návrh a tvrdit - vždyť ona je to Jiřičná, když se to jejímu dílu podobá asi jako - jak byl správně přirovnal pan primátor - když vedle sebe položíte model od Diora a okoukané, stokrát zopakované šatstvo z nákupního centra, ne-li přímo koupené z druhé ruky?
Pan náměstek patrně vyrazil do televize, aby případné zvědavce přesvědčil, že to jde. On nový pan náměstek pro oblast městských investic sice není žádný rétor, ale radniční metody komunikace s veřejností zvládl podle toho, co předvedl v pondělí večer v televizi, na jedničku. Potíž je, že pokud vám šatstvo nevyhovuje, můžete si ho dát přešít, případně je odnést do charity. S nevyhovující architekturou moc nenaděláte: když už stojí, můžete ji maximálně nechat zbourat, jinak s ní, vedle ní a kolem ní musíte žít, dokud nespadne.
Pro místní politiky je tu naneštěstí další potíž, bez ohledu na jejich věk: těch, komu jedenadvacet let po sametové proměně nestačí kvalita na úrovni second-handu, a to ani ve veřejném prostoru, přibývá.
Přibývá dokonce i těch, kdo poslouchají, co představitelům města zcela veřejně a ve veřejnoprávním médiu plyne z úst. Politik, který nechce hrát v dějinách svého města jen naprosto okrajovou a epizodní roli, by to měl pochopit a nechovat se jako naivní ochotník, zaskakující za jiného. A to dokonce i v případě, že se snaží obhájit neobhajitelné.
Vlastně mne udivuje, že developer je tak laskav a chce Ostravanům dopřát "lávku" z betonu a oceli a že tam prostě z důvodů finanční tísně nepoloží pár fošen a hotovo.
U nás v Ostravě to totiž zrovna takhle chodí.
Co je jinde nehoráznost a dokonce to škodí zdraví, tady u nás je z moci úřední v pořádku. Pokud nám politici říkají "nepravdy", a je jedno jestli záměrně nebo jsou prostě tak málo informováni, je to "politika". Čtyři roky nezbývá, než sledovat, co zase (nebo spíš už zas) přinese. Zvolili jsme si "sekáč", tak ho máme a zdaleka ne jen v oblasti Nové Karoliny.

Autor: Dana Havlenová | středa 19.1.2011 18:31 | karma článku: 17.86 | přečteno: 2098x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostrava

Petr Ernest

Epilepsie 2 - Těžko hledáme práci!

Ano je to tak! Zaměstnavatelé se nás bojí zaměstnat,protože se bojí naši nemoci.Jenže při pohovoru musíte tuto informaci zdělit,že jste pracovně omezen,protože při záchvatu v práci,pokud tuto skutečnost zatajíte,Vám hrozí vyhazov

1.2.2019 v 10:33 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 353 | Diskuse

Ivo Cerman

Zámecké parky v Ostravě

Jak města rostou, ocitají se krajinářské parky v nových prostorových vztazích. Jak je na tom Ostrava?

13.1.2019 v 14:37 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 253 | Diskuse

Pavel Janík

Proč jen se historie musí stále opakovat :-(

Jeden by řekl, že se lidé ze svých chyb poučí. Většinou se to tak děje, ale zrovna u nás na Jihu je to jen nesplnitelné přání,alespoň co se radních týká.

7.1.2019 v 22:03 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 301 | Diskuse

Ladislav Jílek

Když plechy dělají neplechu

Blogerky Jana Slaninová a po ní Mirka Pantlíková tady zveřejnily svůj profesní životopis. To mne inspirovalo k napsání jedné profesní vzpomínky, která by snad mohla někoho zajímat.

4.12.2018 v 16:06 | Karma článku: 19.44 | Přečteno: 428 | Diskuse

Zbyněk Sopuch

V Ostravě se za měsíc snížil počet nabízených bytů o čtvrtinu!

S nákupem bytu je to aktuálně v ČR celkem problém. Ceny vysoko, dostupnost hypoték se zhoršuje. Ale zmenšení veřejné nabídky v jednom z největších českých měst o 25% za jeden měsíc je pro zájemce doslova pohroma.

3.12.2018 v 0:07 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 482 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.

Najdete na iDNES.cz