Volební masáž pro otrlé aneb Sláva Madejovi, čest jeho voličům

18. 08. 2010 10:19:15
Jsou sice prázdniny, ale komunální volby začínají neodbytně vtékat do našich domovů. Politici na nás shovívavě shlížejí z billboardů, někteří se tam třepotají a "chtějí pomáhat" už od parlamentních voleb.

Na billboardech napříč repoublikou připomínají spanilá jehňátka. Jsme na samém počátku předvolebních taškařic, ale psina už to je, zvlášť tady u nás v Ostravě. V našem zrezivěle industriálním prostředí jde o poněkud surreálné, silně existenciální drama s prvky rozverné, poněkud ulítlé frašky. Místy má člověk pocit, že je jednou nohou v plátně Salvatora Dalího a z výšky ho kdosi zcela konkrétní zalévá notně už zapáchajícími splašky.

Plachý hoch a trochu nešvarné rétoriky
Začalo to nevinně, až by se dalo říct téměř korektním dotazem redakce MF Dnes, proč by měli šestici oslovených kandidátů voliči volit. No proč ne, jako člověk, který si na Ostravu teprve zvyká, jsem byla zvědavá na odpovědi ve stručných pěti bodech. Přiznávám, těšila jsem se zejména na odpovědi pánů již blahobytně usazených v politickém hnízdišti naší radnice - primátora Petr Kajnara (ČSSD) a jeho náměstka za ODS Dalibora Madeje.
Pan primátor Petr Kajnar (ČSSD) skromně připomněl, co již byl pro "blaho města" vykonal - tisíce pracovních míst (jak se na jejich vytvoření konkrétně podílel, si neumím příliš představit,ale nevadí),dále pak podporu (co to fakticky znamená?) ostravských vysokých škol. Za nejlepší způsob, jak nahradit "starý znečišťující průmysl", považuje prý "podporu nového průmyslu a nových technologií". Je to podle něj nejlepší ekologická politika města. Na lídra sociálně demokratické kandidátky mi to připadá hodně plachý vstup do souboje o obhajobu primátorského křesla. Nic jsem se ale nedozvěděla o tom, jak konkrétně bude usilovat právě on o zásadní změnu podmínek života v Ostravě, a jestli už konečně nastartuje cestu k čistšímu ovzduší, protože kdo jiný než představitelé města by se tím měli zabývat.

Pravda pravá, veskrze madejovská
To Dalibor Madej, primátorův náměstek pro oblast životního prostředí (ODS) je jinačí kabrňák.
Na rozdíl od dosluhujícího primátora zahájil razantní palbu zjevně naprosto a totálně přesvědčen, že co čtenář, to idiot, který si nepamatuje včerejší den a s vysokou pravděpodobností neumí číst, takže je stále dokola závislý pouze na tom, co mu politik, který přece myslí a jedná za něj, nakuká. Způsob, jak pootáčí fakta je obdivuhodný, našinec při čtení jeho slov ztrácí jistotu, že tady s Madejem v uplynulých měsících vůbec byl a jestli Madejova Ostrava je totéž město jako to jeho. A nebo není?
Proč tedy volit zrovna Dalibora Madeje?
Protože je schopný, inteligentní a zcela bezostyšný. Kdo jiný má hájit zájmy nás prachobyčejných lidí, pravidelně otravovaných pouhým dýcháním. Kdo jiný má myslet za nás nevědomé, kdo jiný má rozhodovat, co je pro nás nejlepší.
Právě pro nás má přece v kapse "jasný a srozumitelný program, který řeší podstatné věci pro Ostravu: zaměstnanost, životní prostředí a rozvoj vzdělání, kultury a sportu". Ale neptejte se, co to konkrétně znamená, to se dozvíte po volbách, bude sranda jako je dnes na ministerstvech ovládaných sjednocenou "pravicí". Nejde o pravici, nýbrž o zaklínání se rádoby pravicovými hesly, která ale jaksi směrem k občanovi ztratila obsah.
Naštěstí je náměstek Madej (a kdo by se mu divil) přesvědčen, že ODS je v Ostravě "personálně nejstabilnější stranou, která jde do voleb s kvalitními osobnostmi se zkušenostmi z komunální politiky".
Přiznávám - to mne uklidnilo. Kdo jiný, než silní, stabilní politici, kteří už vykonali "své", mají zůstat v zastupitelských lavicích. Potíž je, že při konání "svého" jaksi nevykonali, co od nich voliči už dávno čekali. Škoda, že "stabilní" a do neúnosna vycizelovaný Lukáš Ženatý hledí dnes z banálních billboardů coby "nová tvář do senátu" (vskutku netuším, co je na jeho tváři nového, jinošský pel už dávno ztratila, na druhou stranu v senátu bude podobných tváří s vysokou pravděpodobností dost, takže taky nic nového). Nebo snad myslí stabilní náměstek Madej současného ministra životního prostředí, průmyslově stabilního Pavla Drobila, z něhož už jsou na větvi i v Bruselu? Zdá se, že tihle dva "stabilní" nechávají loď plout a vyrážejí statečně opatrovat Ostravu z bezpečné vzdálenosti hlavního města. Ale kdo ví, možná je to dnes mezi ostravskými politiky standard - co nejrychleji opustit právě to město, kde už léta stabilně napříč politickým spektrem pracují na jeho stále temnější a otrávenější tváři.

Kdo, co a kdy získal?
Ale madejovské předvolební perlení tím v MF Dnes neskončilo. Sebevědomě se hlásí k tomu, že "získal pro Ostravu 4 miliardy z evropských fondů na zlepšení ovzduší" a získá prý další. No není to krásné?
Je to krásné. A jak by to bylo teprve krásné, kdyby to byla skutečnost. Jenže pan náměstek zatím nic nezískal, pokud se dobře pamatuju, čtyři miliardy z evropských fondů jsou stále "ve vzduchu", dokonce to vypadá, že tam jsou už hezky dlouho, jen o ně nikdo nejevil zájem (viz http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=673832). Používat minulý čas je poněkud zvláštní posunutí děje, který teprve může nastat. Nebo možná neznalost mateřštiny? Rovněž je velmi sporné, že tím, kdo tyto miliardy "získal" je právě náměstek Madej, protože kdyby to tak bylo, jistě by byl poslední, kdo by to tutlal, takže už by se o tom nejspíš psalo, vědělo se o tom a on by nemusel na svoji kampaň vydat ani halíř, protože většina Ostraváků netouží po ničem jiném než po tom, aby se s místním ovzduším něco konečně událo a přestalo se o tom pouze žvanit a vymlouvat se, že to či ono nejde... A nejspíš ze všeho tím, kdo peníze "získal" nebyl ani Madejův stranický kolega, ministr Drobil, ten pouze zdědil tuto možnost po svých zelených předchůdcích. Podstatné bohužel stále je to, že jde o MOŽNOST nikoli skutečnost, navíc zmíněné čtyři miliardy, pokud se nepletu, nejsou určeny Ostravě nýbrž celému Moravskoslezskému kraji, a tím se zase suma určená podle náměstka Ostravě s velmi vysokou pravděpodobností sníží.

Proměna proměn, zřejmě převolební
Náměstek Madej podle svých slov "přesvědčil Arcelor Mittal k ekologickým investicím, které zlepší ovzduší a zároveň zachovají pracovní místa".
Ach tak! Tak to byl pan Madej! A já si bláhově myslela, že to byli obyvatelé Ostravy, kteří už měli bezohledné produkce Arcelor Mittal plné zuby a začali se hlásit o svá zcela zásadní práva. Mám dokonce neodbytný pocit, že to byla jistá MUDr. Schallerová, která do Ostravy přivezla tým dr. Šráma (nikoli pan náměstek Madej), a další lidé, kterým není lhostejný zdravotní stav lidí, žijících v Ostravě, nucených dýchat karcinogenní látky v nadlimitním množství. Ale jsem jen obyčejná ženská od sporáku, můžu se mýlit. Navíc jsem dlouhé měsíce žila v přesvědčení, že pan náměstek by nejradši dal doktora Šráma zavřít a veřejně spálit celou jeho analýzu, z níž jednoznačně vyplývá, že dýchat v Ostravě v časech inverze je o život. Dokonce mám pocit, ale tváří v tvář informacím pana Madeje ztrácím jistotu, že se mi to nezdálo, že v Ostravě podepsalo už víc než 20 000 lidí petici za lepší ovzduší. Pravda, prý se tam statečně podepsal taky.
A světe div se, pár týdnů před volbami přichází se sdělením (tentokrát v ostravské Sedmičce): Máme právo na lepší vzduch.
A nepřesvědčil ve své náměstkovské kanceláři jen Arcellor Mittal, aby zahájil proces, který možná jednou povede k částečnému snížení prašnosti (ale nikoli těch nejnebezpečnějších prachových částic), dokázal "zefektivnit práci úředníků na radnici" a ihned po volbách je schopen "realizovat konkrétní připravené projekty pro rozvoj Ostravy".
No není to krásné? Ne, je to chvályhodné. Jen nechápu, proč s tím chce Dalibor Madej začínat až po volbách, když už na radnici zasedá dohromady osm let. Ale pravděpodobně nestíhal, protože musel přesvědčovat zástupce velkých znečišťovatelů, že nemají pouštět do vzduchu takové svinstvo, jako zatím pouštějí. Musel jim říkat "...proboha, žijeme tu na jednom dvorku". Ale "nařizovat jim nic nemůže"... (viz Sedmička Ostrava 12. srpna). Pochopitelně.
Myslí to pan ještěpořádnáměstek vážně?

Co si myslet o vedení města, které nechá osmnáct let po revoluci jezdit proti sobě po jediné koleji tramvaje bez jakéhokoli zajištění? Dodnes jednání šéfů města nechápu. Nevěděli o tom, že na zcela konkrétní trati je dvacet čtyři hodin denně situace životu nebezpečná? Co jim bránilo zasáhnout? Měli málo informací? Netušili, že jinde už se to tak nedělá? Vědí opravdu, proč kandidují?
Budou Ostravané tak naivní a znovu jim dopřejou blaho (stabilního) politického zahnízdění v městském zastupitelstvu či - nedej bože - v nejvyšších městských funkcích?
Uvidíme. Volební boj začal.

Autor: Dana Havlenová | středa 18.8.2010 10:19 | karma článku: 19.95 | přečteno: 1907x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

Zlo má jméno „evropské dotace“

Zastánci našeho členství v EU často hovoří o tom, že jednou z jeho výhod je, že jsme průběžně prokrmování evropskými dotacemi. Dle mého soudu nám členství nepochybně nějaké výhody přináší. Ovšem dotace mezi ně nepatří. Naopak...

17.2.2019 v 19:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Karel Trčálek

Autobusák Harabin se chce stát slovenským prezidentem místo Kisky

Dva autobusáci už prezidentský slib skládali. Zeman a Maduro. Proč by se nemohl stát prezidentem i harabusák Harabin?

17.2.2019 v 17:32 | Karma článku: 3.77 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jan Dvořák

Předčasné oznámení Babišova vítězství

Zpravodajské kanály i portály od ranního kuropěni informují o sněmu ANO a spekulují o kádrových změnách při obsazení míst místopředsedů.

17.2.2019 v 15:01 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 470 | Diskuse

David Vlk

Předsedo, nežvaň!

Předsedo, kdes hergot doteďka byl ?? Nebyls náhodú posledních pár let ministr financí, místopředseda vlády a momentálně předseda vlády?

17.2.2019 v 12:18 | Karma článku: 40.58 | Přečteno: 2188 | Diskuse

Josef Prouza

Zelená je teorie, praxe strom šedivý

Že to znáte naopak? Tak to jste zaspali. Čas oponou trhnul — a změněn svět!/kam, kam padlo lidstvo staré?... ptám se s Nerudou. Definice elitní avantgardy se sluncem v duši, láskou v srdci a pražskou kávou v žaludku, je tady.

17.2.2019 v 11:09 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 355 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.

Najdete na iDNES.cz