Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volební masáž pro otrlé aneb Sláva Madejovi, čest jeho voličům

18. 08. 2010 10:19:15
Jsou sice prázdniny, ale komunální volby začínají neodbytně vtékat do našich domovů. Politici na nás shovívavě shlížejí z billboardů, někteří se tam třepotají a "chtějí pomáhat" už od parlamentních voleb.

Na billboardech napříč repoublikou připomínají spanilá jehňátka. Jsme na samém počátku předvolebních taškařic, ale psina už to je, zvlášť tady u nás v Ostravě. V našem zrezivěle industriálním prostředí jde o poněkud surreálné, silně existenciální drama s prvky rozverné, poněkud ulítlé frašky. Místy má člověk pocit, že je jednou nohou v plátně Salvatora Dalího a z výšky ho kdosi zcela konkrétní zalévá notně už zapáchajícími splašky.

Plachý hoch a trochu nešvarné rétoriky
Začalo to nevinně, až by se dalo říct téměř korektním dotazem redakce MF Dnes, proč by měli šestici oslovených kandidátů voliči volit. No proč ne, jako člověk, který si na Ostravu teprve zvyká, jsem byla zvědavá na odpovědi ve stručných pěti bodech. Přiznávám, těšila jsem se zejména na odpovědi pánů již blahobytně usazených v politickém hnízdišti naší radnice - primátora Petr Kajnara (ČSSD) a jeho náměstka za ODS Dalibora Madeje.
Pan primátor Petr Kajnar (ČSSD) skromně připomněl, co již byl pro "blaho města" vykonal - tisíce pracovních míst (jak se na jejich vytvoření konkrétně podílel, si neumím příliš představit,ale nevadí),dále pak podporu (co to fakticky znamená?) ostravských vysokých škol. Za nejlepší způsob, jak nahradit "starý znečišťující průmysl", považuje prý "podporu nového průmyslu a nových technologií". Je to podle něj nejlepší ekologická politika města. Na lídra sociálně demokratické kandidátky mi to připadá hodně plachý vstup do souboje o obhajobu primátorského křesla. Nic jsem se ale nedozvěděla o tom, jak konkrétně bude usilovat právě on o zásadní změnu podmínek života v Ostravě, a jestli už konečně nastartuje cestu k čistšímu ovzduší, protože kdo jiný než představitelé města by se tím měli zabývat.

Pravda pravá, veskrze madejovská
To Dalibor Madej, primátorův náměstek pro oblast životního prostředí (ODS) je jinačí kabrňák.
Na rozdíl od dosluhujícího primátora zahájil razantní palbu zjevně naprosto a totálně přesvědčen, že co čtenář, to idiot, který si nepamatuje včerejší den a s vysokou pravděpodobností neumí číst, takže je stále dokola závislý pouze na tom, co mu politik, který přece myslí a jedná za něj, nakuká. Způsob, jak pootáčí fakta je obdivuhodný, našinec při čtení jeho slov ztrácí jistotu, že tady s Madejem v uplynulých měsících vůbec byl a jestli Madejova Ostrava je totéž město jako to jeho. A nebo není?
Proč tedy volit zrovna Dalibora Madeje?
Protože je schopný, inteligentní a zcela bezostyšný. Kdo jiný má hájit zájmy nás prachobyčejných lidí, pravidelně otravovaných pouhým dýcháním. Kdo jiný má myslet za nás nevědomé, kdo jiný má rozhodovat, co je pro nás nejlepší.
Právě pro nás má přece v kapse "jasný a srozumitelný program, který řeší podstatné věci pro Ostravu: zaměstnanost, životní prostředí a rozvoj vzdělání, kultury a sportu". Ale neptejte se, co to konkrétně znamená, to se dozvíte po volbách, bude sranda jako je dnes na ministerstvech ovládaných sjednocenou "pravicí". Nejde o pravici, nýbrž o zaklínání se rádoby pravicovými hesly, která ale jaksi směrem k občanovi ztratila obsah.
Naštěstí je náměstek Madej (a kdo by se mu divil) přesvědčen, že ODS je v Ostravě "personálně nejstabilnější stranou, která jde do voleb s kvalitními osobnostmi se zkušenostmi z komunální politiky".
Přiznávám - to mne uklidnilo. Kdo jiný, než silní, stabilní politici, kteří už vykonali "své", mají zůstat v zastupitelských lavicích. Potíž je, že při konání "svého" jaksi nevykonali, co od nich voliči už dávno čekali. Škoda, že "stabilní" a do neúnosna vycizelovaný Lukáš Ženatý hledí dnes z banálních billboardů coby "nová tvář do senátu" (vskutku netuším, co je na jeho tváři nového, jinošský pel už dávno ztratila, na druhou stranu v senátu bude podobných tváří s vysokou pravděpodobností dost, takže taky nic nového). Nebo snad myslí stabilní náměstek Madej současného ministra životního prostředí, průmyslově stabilního Pavla Drobila, z něhož už jsou na větvi i v Bruselu? Zdá se, že tihle dva "stabilní" nechávají loď plout a vyrážejí statečně opatrovat Ostravu z bezpečné vzdálenosti hlavního města. Ale kdo ví, možná je to dnes mezi ostravskými politiky standard - co nejrychleji opustit právě to město, kde už léta stabilně napříč politickým spektrem pracují na jeho stále temnější a otrávenější tváři.

Kdo, co a kdy získal?
Ale madejovské předvolební perlení tím v MF Dnes neskončilo. Sebevědomě se hlásí k tomu, že "získal pro Ostravu 4 miliardy z evropských fondů na zlepšení ovzduší" a získá prý další. No není to krásné?
Je to krásné. A jak by to bylo teprve krásné, kdyby to byla skutečnost. Jenže pan náměstek zatím nic nezískal, pokud se dobře pamatuju, čtyři miliardy z evropských fondů jsou stále "ve vzduchu", dokonce to vypadá, že tam jsou už hezky dlouho, jen o ně nikdo nejevil zájem (viz http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=673832). Používat minulý čas je poněkud zvláštní posunutí děje, který teprve může nastat. Nebo možná neznalost mateřštiny? Rovněž je velmi sporné, že tím, kdo tyto miliardy "získal" je právě náměstek Madej, protože kdyby to tak bylo, jistě by byl poslední, kdo by to tutlal, takže už by se o tom nejspíš psalo, vědělo se o tom a on by nemusel na svoji kampaň vydat ani halíř, protože většina Ostraváků netouží po ničem jiném než po tom, aby se s místním ovzduším něco konečně událo a přestalo se o tom pouze žvanit a vymlouvat se, že to či ono nejde... A nejspíš ze všeho tím, kdo peníze "získal" nebyl ani Madejův stranický kolega, ministr Drobil, ten pouze zdědil tuto možnost po svých zelených předchůdcích. Podstatné bohužel stále je to, že jde o MOŽNOST nikoli skutečnost, navíc zmíněné čtyři miliardy, pokud se nepletu, nejsou určeny Ostravě nýbrž celému Moravskoslezskému kraji, a tím se zase suma určená podle náměstka Ostravě s velmi vysokou pravděpodobností sníží.

Proměna proměn, zřejmě převolební
Náměstek Madej podle svých slov "přesvědčil Arcelor Mittal k ekologickým investicím, které zlepší ovzduší a zároveň zachovají pracovní místa".
Ach tak! Tak to byl pan Madej! A já si bláhově myslela, že to byli obyvatelé Ostravy, kteří už měli bezohledné produkce Arcelor Mittal plné zuby a začali se hlásit o svá zcela zásadní práva. Mám dokonce neodbytný pocit, že to byla jistá MUDr. Schallerová, která do Ostravy přivezla tým dr. Šráma (nikoli pan náměstek Madej), a další lidé, kterým není lhostejný zdravotní stav lidí, žijících v Ostravě, nucených dýchat karcinogenní látky v nadlimitním množství. Ale jsem jen obyčejná ženská od sporáku, můžu se mýlit. Navíc jsem dlouhé měsíce žila v přesvědčení, že pan náměstek by nejradši dal doktora Šráma zavřít a veřejně spálit celou jeho analýzu, z níž jednoznačně vyplývá, že dýchat v Ostravě v časech inverze je o život. Dokonce mám pocit, ale tváří v tvář informacím pana Madeje ztrácím jistotu, že se mi to nezdálo, že v Ostravě podepsalo už víc než 20 000 lidí petici za lepší ovzduší. Pravda, prý se tam statečně podepsal taky.
A světe div se, pár týdnů před volbami přichází se sdělením (tentokrát v ostravské Sedmičce): Máme právo na lepší vzduch.
A nepřesvědčil ve své náměstkovské kanceláři jen Arcellor Mittal, aby zahájil proces, který možná jednou povede k částečnému snížení prašnosti (ale nikoli těch nejnebezpečnějších prachových částic), dokázal "zefektivnit práci úředníků na radnici" a ihned po volbách je schopen "realizovat konkrétní připravené projekty pro rozvoj Ostravy".
No není to krásné? Ne, je to chvályhodné. Jen nechápu, proč s tím chce Dalibor Madej začínat až po volbách, když už na radnici zasedá dohromady osm let. Ale pravděpodobně nestíhal, protože musel přesvědčovat zástupce velkých znečišťovatelů, že nemají pouštět do vzduchu takové svinstvo, jako zatím pouštějí. Musel jim říkat "...proboha, žijeme tu na jednom dvorku". Ale "nařizovat jim nic nemůže"... (viz Sedmička Ostrava 12. srpna). Pochopitelně.
Myslí to pan ještěpořádnáměstek vážně?

Co si myslet o vedení města, které nechá osmnáct let po revoluci jezdit proti sobě po jediné koleji tramvaje bez jakéhokoli zajištění? Dodnes jednání šéfů města nechápu. Nevěděli o tom, že na zcela konkrétní trati je dvacet čtyři hodin denně situace životu nebezpečná? Co jim bránilo zasáhnout? Měli málo informací? Netušili, že jinde už se to tak nedělá? Vědí opravdu, proč kandidují?
Budou Ostravané tak naivní a znovu jim dopřejou blaho (stabilního) politického zahnízdění v městském zastupitelstvu či - nedej bože - v nejvyšších městských funkcích?
Uvidíme. Volební boj začal.

Autor: Dana Havlenová | středa 18.8.2010 10:19 | karma článku: 19.69 | přečteno: 1906x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Systémové chyby v justici

Označování některých poslanců za „trestně stíhané“ je činem veřejné pomluvy, kterého se dopouštějí nejenom poslanci, ale také komentátoři a redaktoři ve veřejném prostoru, prezidenta republiky nevyjímaje.

20.5.2018 v 10:47 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Dvořák

Policejní prezident odchází, aniž by některé případy byly dotaženy do patřičného konce

Prezident policie generál Tuhý odchází jako diplomat do Bratislavy. Nestřídá sice na nejvyšším postu Ing. Klausovou, ale jako policejní atašé – a to je lehce pikantní – nahradí svého předchůdce na prezidiu Lessyho.

20.5.2018 v 9:46 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 419 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Noční vlci II, putinistický hyenismus, přiživující se na hrobech padlých

Teatrální propagandistické jízdy Putinova gangu Nočních vlků jsou výsměchem všem rudoarmějcům, kteří padli zavražděni vlastními lidmi, a těm, které Kreml poslal do předem prohraných bitev, aniž by se snažil zmírnit počet padlých,

19.5.2018 v 22:55 | Karma článku: 21.08 | Přečteno: 549 | Diskuse

Alena Kulhavá

V čem nejen Andrej Babiš, ale i další politici, média a zábavní průmysl mate společnost?

Je největším problémem Čapí hnízdo? Nebo vydírání některých firem? Je největším problémem porno na internetu? Nebo jsou zde ještě jiná zásadní matení a problémy s velkým dosahem?

19.5.2018 v 18:12 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 575 |

Libor Čermák

Chcete bojovat za demokracii? Bojujte proti multikulturalismu!

Jestlipak, vážení aktivisti proti prezidentu Zemanovi, víte, co nejvíce ohrožuje demokracii v Česku? Už slyším: "Zeman", "Babiš". Ale kdepak. Největším ohrožením demokracie v Česku je multikulturalistická ideologie.

19.5.2018 v 16:29 | Karma článku: 40.03 | Přečteno: 1156 |
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1663
Tko sam, što sam... Snad jen snílek, toužící po troše mlhy.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.